Adres: ul. Szewska 37; 50-139 Wrocław
Strona: http://ossolineum.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/Ossolineum
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, zwany powszechnie Ossolineum, jest jedną z najstarszych polskich instytucji kultury. Założony został w 1817 r. we Lwowie przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, który, składając tu swe zbiory biblioteczne i muzealne, pragnął, by służyły one Polakom w czasach niewoli.
W latach 1995-2007 Zakład na powrót stał się fundacją. Dzisiaj Ossolineum składa się z Biblioteki, Wydawnictwa, Muzeum Książąt Lubomirskich oraz Muzeum Pana Tadeusza.
Muzeum Książąt Lubomirskich – Dział Numizmatyczny
Historia Muzeum Książąt Lubomirskich sięga 1823 roku, kiedy to podpisana została umowa pomiędzy założycielem Zakładu Józefem Maksymilianem Ossolińskim a Henrykiem Lubomirskim z Przeworska.
Istniejący obecnie w Ossolineum we Wrocławiu Dział Numizmatyczny, utworzony został w 1955 r. Należy do największych tego rodzaju placówek w Polsce, a gromadzone tu zbiory obejmują nie tylko monety i banknoty, ale także medale, ordery i odznaczenia, obiekty sfragistyczne, drobne przedmioty i pamiątki wykonane z monet oraz historyczne pamiątki narodowe.
Publikacje:
„Jerzy Kossak” (1992) – Kazimierz Olszański
Ostatnia część trylogii poświęconej Kossakom, w której Kazimierz Olszański z charakterystyczną dla swego pisarstwa żarliwością i zaangażowaniem omawia dorobek ostatniego twórcy ze znanej rodziny malarzy.
„Juliusz Kossak” (1988) – Kazimierz Olszański
Album, w którym ilustracje stanowią równoważną z tekstem co do wartości, rozbudowaną i spójną część dzieła Olszańskiego.
„Wojciech Kossak” (1982) – Kazimierz Olszański
Druga edycja jednego z piękniejszych i bardziej poszukiwanych albumów wydanych po wojnie (1976 rok).
„O kawalerii polskiej XX wieku” (1991) – Cezary Leżeński, Lesław Kukawski
Lesław Kukawski i Cezary Leżeński o tradycjach, ludziach, barwie i broni. Koń wojskowy, artyleria konna, żurawiejki, marsze i trębacze.
„Kolekcje działu numizmatycznego Ossolineum”
Katalog poświęcony zbiorom numizmatycznym w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
Wybrane eksponaty:
Opracowania:
„Medal Sobieskiego” (2023) – Łukasz Koniarek
Starszy kustosz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Łukasz Koniarek opisuje medal upamiętniający wiktorię wiedeńską autorstwa Jana Höhna młodszego.
„W rocznicę szarży pod Rokitną” (2021) – Łukasz Koniarek
Artykuł autorstwa dr. Łukasza Koniarka z Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, przygotowany z okazji 106 rocznicy szarży pod Rokitną.
„Znak artylerii konnej” (2021) – Łukasz Koniarek
Starszy kustosz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, dr Łukasz Koniarek przypomina odznakę pamiątkową artylerii konnej z okresu II Rzeczypospolitej.
„Aureus Hadriana” (2021) – Adam Degler
Krótki artykuł o monecie ze zbiorów Muzeum Książąt Lubomirskich, która została wybita w w Rzymie za panowania cesarza Hadriana (117-138 r. po Chr.).
„Denar Bolesława Śmiałego…” (2021) – Paweł Milejski
Pracownik Zakładu Narodowego Ossolińskich prezentuje jedną z najstarszych monet przechowywanych w ich zbiorach – denar z podobizną Bolesława II Śmiałego na koniu.