Akademickie Kluby Jeździeckie w Polsce

Szeryf Federalny Jerzy Buzek na Aresie.

Patroni honorowi:

Jerzy Buzek, Wojciech Ginko (AKJ Zbrocławice), Andrzej Olszewski (AKJ Wrocław), Jan Mach (AKJ Lublin), Stefan Jung (AKJ Warszawa)

Mecenasi:

Bogusław Lustyk

Bogusław Lustyk – malarz, plakacista i grafik.

W latach 60-tych i 70-tych jeździectwo w środowisku studenckim cieszyło się ogromną popularnością. W każdym większym, a nawet w średnim ośrodku akademickim powstawały akademickie kluby jeździeckie, które postawiły sobie za cel umożliwianie ogromnej rzeszy studentów – entuzjastów koni czynne uprawianie tego pięknego sportu.

Z miłości i tęsknoty za wolnością

W 1963 roku dwaj młodzi dziennikarze studenckiego tygodnika “ITD” – Tadeusz Kowalski i Kazimierz Leś zainicjowali akcję „Studenci na konie”. Było to spełnienie marzeń braci studenckiej o jeździe konnej oraz tęsknoty za etosem polskiej kawalerii, który w czasach „komuny” był piętnowany. Akcja pod nazwą „Wakacje w siodle” obejmowała swoim zasięgiem całą Polskę. Opierała się na Stadach Ogierów, w których w okresie wakacji były organizowane dwutygodniowe turnusy. Studenci uczyli się jazdy konnej i obsługi koni, w czasie gdy masztalerze wykonywali prace polowe.

Akcja trwała kilkanaście lat i uczestniczyły w niej tysiące studentów. Dała początek obecnej wielkiej popularności jazdy konnej w Polsce. Uczestnicy „Wakacji w siodle” zakładali kluby jeździeckie przy macierzystych uczelniach, organizowali naukę jazdy konnej, kursy instruktorskie, rajdy konne, zawody krajowe i międzynarodowe. Brali udział w akademickich mistrzostwach świata i Europy.

Pragniemy uratować od zapomnienia i udokumentować początki historii jeździectwa studenckiego z podziałem na poszczególne kluby i środowiska akademickie.

Otwieramy nasze łamy na wszelkie informacje, materiały i wspomnienia.

 

Bogusław Lustyk – uczestnik pierwszego turnusu w Starogardzie Gdańskim w 1963 roku.

Praca Bogusława Lustyka upamiętniająca Akademickie Kluby Jeździeckie w Polsce, powstała z myślą o wsparciu PCBJ. Seria limitowana (150 sygnowanych egzemplarzy).

Publikacje związane z AKJ…

, , , , , ,

AKJ Wrocław - Moje wspomnienia (2024)

Wspomnienia Pani Moniki Madeyskiej Wennerberg z czasów jakie spędziła w Akademickim Klubie Jeździeckim Wrocław, opracowane przez redakcję Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej.
, , , , , ,

"Wachmistrz sentymentalny" (2003)

Gazeta wydana z okazji 30-lecia Ośrodka Jeździeckiego w Zbrosławicach (1973-2003), powstałego z inicjatywy Akademickiego Klubu Jeździeckiego z Katowic.
, , , ,

"Jeździecka Dolina Zbrosławice - dodatek" (2018) - Wojciech Ginko

Dodatek do książki „Jeździecka Dolina Zbrosławice, czyli o koniach, ludziach i PRL-u".

Przykłady powiązanych postów z naszych mediów społecznościowych: