Respekt – Polskie Powożenie
– osiągnięciach polskich zaprzęgów –
< STRONA W TRAKCIE AKTUALIZACJI >
Patroni honorowi:
Mecenasi:
Konie sportowe hodowli polskiej, w dodatku użytkowane przez zagranicznych jeźdźców, na tle ogromnej liczby koni biorących udział w globalnym współzawodnictwie sportowym stanowią dzisiaj relatywnie niewielki procent.
Na razie nie jesteśmy potęgą w hodowli koni skokowych i ujeżdżeniowych pod względem liczby zaangażowanych klaczy ani wyhodowanych wybitnych koni sportowych. W ostatnich latach sytuacja nieco się zmieniła na korzyść i słyszy się o zakupie w Polsce koni dla zagranicznych jeźdźców, ale część tych transakcji to reeksport – konie zakupione wcześniej za granicą, które po odchowaniu , wytrenowaniu, potwierdzeniu startami klasy, wracają do kraju pochodzenia.
Do polskiej specjalności należą konie zaprzęgowe. Są eksportowane do wielu krajów europejskich, ale również do Ameryki. Poza tradycyjnymi odbiorcami z Francji, Niemiec czy Włoch pojawili się kupcy z Kazachstanu, Belfastu, Litwy czy ostatnio z Korei Południowej.
W projekcie Polish Driving Team, przypominamy o osiągnięciach polskich zaprzęgów, które na Mistrzostwach Świata i Europy zdobyły 40 medali (3 razy więcej od wszystkich innych konkurencji zarejestrowanych w Polskim Związku Jeździeckim). Projekt Polish Driving Team to kompendium wiedzy o polskich zaprzęgach. Jednym z pierwszych patronów projektu Polish Driving Team a następnie #winners100gwiazd został Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, którego spółki hodowlane miały największy wkład w zdobyte dla Polski medale na Mistrzostwach Świata i Europy.
VIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 1924, zapisały się w historii jako pierwsze, w których oficjalnie udział brała reprezentacja Polski. Nasze Państwo po latach zniewolenia i walki w obronie własnych własnych granic (rok 1920, wojna polsko-bolszewicka), polscy sportowcy jechali do Francji pod hasłem: „Do Paryża po naukę i doświadczenie”…
W 75-osobowej grupie polskich sportowców, znalazło się 8 polskich jeźdźców. Nasza drużyna w konkurencji skoki przez przeszkody, zajęła 6 miejsca a w jej skład wchodzili: rtm. Zdzisław Dziadulski na koniu Zefir, por. Adam Królikiewicz na koniu Picador, mjr Karol Rómmel na koniu Faworyt, por. Kazimierz Szosland na koniu Jacek. Drużyna w WKKW uplasowała się na 7 lokacie, a w jej składzie znajdowali się rtm. Tadeusz Komorowski na koniu Amon, rtm. Kazimierz Rostwo de Suski na koniu Lady, mjr Karol Rómmel na koniu Krechowiak, por. Kazimierz Szosland na koniu Helusia.
Polacy startowali w 10 z 17 dyscyplin: boksie, jeździectwie, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce nożnej, strzelectwie, szermierce, wioślarstwie, zapasach i żeglarstwie. Paryskie przetarcie olimpijskiego szlaku dało nadzieję na lepszą przyszłość. Ostatniego dnia igrzysk historyczne medale zdobyli, uznawany za jednego jeźdźców w Europie por. Adam Królikiewicz na koniu Picador (brąz), oraz nasi kolarze na dystansie 4000 m, drużynowo – Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange (srebro).
Polacy — medaliści olimpijscy w jeździectwie
(kliknij czerwone hiperłącze aby przejść do opisu legendy na portalu PLPJ)
Olimpiady w projekcie Legendy Polskiego Jeździectwa
Igrzyska Olimpijskie, na których medale zdobywali polscy jeźdźcy i ich konie…
Olimpiady w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej
Inne Igrzyska Olimpijskie, w których startowali polscy jeźdźcy i ich konie
XVII Letnie Igrzyska Olimpijskie – Rzym 1960
“Po 24 latach w olimpijskich szrankach” (1972) – Witold Domański | IO Rzym 1960 – IO Meksyk 1968
“Polscy jeźdźcy na IO w latach 1912—1976” (1980) – Antoni Święcki | IO Sztokholm 1912 – IO Monachium 1972
“Historia jeździectwa, cz. XXIII” (1996) – Witold Domański | IO Rzym 1960
XIX Letnie Igrzyska Olimpijskie – Meksyk 1968
“Po 24 latach w olimpijskich szrankach” (1972) – Witold Domański | IO Rzym 1960 – IO Meksyk 1968
“Polscy jeźdźcy na IO w latach 1912—1976” (1980) – Antoni Święcki | IO Sztokholm 1912 – IO Monachium 1972
XX Letnie Igrzyska Olimpijskie – Monachium 1972
“Polscy jeźdźcy na IO w latach 1912—1976” (1980) – Antoni Święcki | IO Sztokholm 1912 – IO Monachium 1972