Adres: Al. Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa
Strona: https://www.mnw.art.pl/
Cyfrowe zbiory MNW: https://cyfrowe.mnw.art.pl
Facebook: https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe

Muzeum Narodowe w Warszawie, założone w 1862 roku jako Muzeum Sztuk Pięknych, to jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Muzeum Narodowe znalazło ważne miejsce w planach nowego państwa i jego stolicy – Warszawy. Modernistyczny gmach, siedzibę muzeum, wzniesiono w latach 1927–1938.

Dziś zbiory Muzeum Narodowego w Warszawie liczą ok. 830 tys. dzieł sztuki polskiej i światowej, od antyku do współczesności, i obejmują malarstwo, rzeźbę, rysunki oraz ryciny, fotografie, numizmaty, a także przedmioty sztuki użytkowej i wzornictwo. Muzeum ma cztery oddziały: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim oraz Muzeum w Nieborowie i Arkadii.

Publikacje:

Wybrane eksponaty:

“Alarm” przed 1896 – Józef Brandt.

Obraz Alarm zwany też Pobudka lub Alarm w obozie powstańczym (przed 1896), o wirtuozerskiej, szkicowej fakturze, tradycyjnie uważa się za przedstawienie epizodu z powstania styczniowego ze względu na ubiór oraz uzbrojenie żołnierzy. Rodzaj: obraz olejny na płótnie. 97,5×150 cm. Przeczytaj więcej na stronie MNW (kliknij).

Opracowania: