Stulecie polskiego olimpizmu – Jeździectwo

– od Paryża 1924 do Paryża 2024 –

 
 

UCHWAŁA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

z dnia 28 lipca 2023 r.

w sprawie ustanowienia roku 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków

W 2024 r. minie 100 lat od zdobycia pierwszych medali olimpijskich przez polskich sportowców.

W niedzielę 27 lipca 1924 r. na VIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk zdobyła srebrny medal. Polacy w wyścigu na dochodzenie na 4000 m przegrali jedynie z Włochami. Jak wspominał Franciszek Szymczyk, nasza drużyna jechała nadzwyczaj dobrze, szybko, płynnie i bez strat. W pewnym momencie nastąpił jednak dramat: „Świetnie usposobiony Lange prowadzi bardzo szybko całe okrążenie i oddaje zmianę Stankiewiczowi, oczywiście pod wiatr. Tomasz wjeżdżając na prostą, prawie stanął. Nie spodziewając się tego Łazarski znalazł się po lewej stronie i nie może go wyminąć. Mijam więc obu, prowadzę prawie 3/4 okrążenia i oddaję zmianę Langemu. Na tym nieporozumieniu straciliśmy kilkanaście bezcennych sekund i dalej już we trójkę, gdyż Tomasz się oderwał – kończyliśmy wyścig”.

Tego samego dnia kilkadziesiąt minut później brązowy medal w konkursie skoków w jeździectwie wywalczył Adam Królikiewicz na koniu Picador.

Pierwszy złoty medal dla Polski wywalczyła w 1928 r. na letnich igrzyskach w Amsterdamie Halina Konopacka. W rzucie dyskiem ustanowiła rekord świata. Jak wspominała, 31 lipca w Amsterdamie: „Od rana padał deszcz. Oślizgły dysk, miękkie koło, zimno, wiatr to niedobre prognostyki. Jedyne moje atuty – to dobre poczucie, gaz i szalona chęć zwycięstwa – chęć zwycięstwa tak wielka, że prawie pewność. (…) Z szatni przez długi tunel wychodzę na boisko. Dopiero teraz widzę przytłaczającą potęgę stadjonu. (…) Z trudem odnajduję biało-czerwone chorągiewki na trybunach (…). Jestem ogromnie podniecona. Moja mała biało-czerwona chorągiewka z boiska musi wyrosnąć w wielki sztandar i zawisnąć na najwyższym maszcie.”.

W zimowych igrzyskach pierwszy medal dla Polski wywalczył Franciszek Gąsienica-Groń. W 1956 r. we włoskiej Cortinie d’Ampezzo zajął trzecie miejsce w kombinacji norweskiej. Oprócz medalu organizatorzy igrzysk sprezentowali mu też wieczne pióro, a trenerzy zabrali w nagrodę do kina na western. Po powrocie do kraju Gąsienica-Groń otrzymał talon na motocykl WFM.

Pierwszy złoty medal zimowych igrzysk zdobył dla Polski skoczek narciarski Wojciech Fortuna. W 1972 r. na igrzyskach w Sapporo fenomenalny był jego skok w pierwszej serii na odległość 111 m. „Ręce same mi pofrunęły w górę i zaczęły klaskać. Cieszyłem się bardzo, zakręciłem, wyhamowałem i nagle przestałem rozumieć sytuację. Co jest? Dlaczego nie słyszę żadnych braw? Przecież na stadionie jest 50 tys. ludzi. Patrzę, a wszyscy Japończycy robią zdjęcia. Po mojej lewej stronie była duża trybuna, z 10 tys. aparatów we mnie strzelało. Ukłoniłem się do tych ludzi, ich obiektywów i fleszów. I dopiero po chwili usłyszałem oklaski.” – wspominał niezwykły konkurs Fortuna.

Do tej pory w 23 letnich i 24 zimowych igrzyskach olimpijskich wystąpiło łącznie 3012 polskich sportowców. Nasi zawodnicy zdobyli 321 medali: 79 złotych, 96 srebrnych i 146 brązowych.

W uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich, w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków. MARSZAŁEK SEJMU

/ – / Elżbieta Witek

VIII Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 1924, zapisały się w historii jako pierwsze, w których oficjalnie udział brała reprezentacja Polski. Nasze Państwo po latach zniewolenia i walki w obronie własnych własnych granic (rok 1920, wojna polsko-bolszewicka), polscy sportowcy jechali do Francji pod hasłem: „Do Paryża po naukę i doświadczenie”…

W 75-osobowej grupie polskich sportowców, znalazło się 8 polskich jeźdźców. Nasza drużyna w konkurencji skoki przez przeszkody, zajęła 6 miejsca a w jej skład wchodzili: rtm. Zdzisław Dziadulski na koniu Zefir, por. Adam Królikiewicz na koniu Picador, mjr Karol Rómmel na koniu Faworyt, por. Kazimierz Szosland na koniu Jacek. Drużyna w WKKW uplasowała się na 7 lokacie, a w jej składzie znajdowali się rtm. Tadeusz Komorowski na koniu Amon, rtm. Kazimierz Rostwo de Suski na koniu Lady, mjr Karol Rómmel na koniu Krechowiak, por. Kazimierz Szosland na koniu Helusia.

Polacy startowali w 10 z 17 dyscyplin: boksie, jeździectwie, kolarstwie, lekkoatletyce, piłce nożnej, strzelectwie, szermierce, wioślarstwie, zapasach i żeglarstwie. Paryskie przetarcie olimpijskiego szlaku dało nadzieję na lepszą przyszłość. Ostatniego dnia igrzysk historyczne medale zdobyli, uznawany za jednego jeźdźców w Europie por. Adam Królikiewicz na koniu Picador (brąz), oraz nasi kolarze na dystansie 4000 m, drużynowo – Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange (srebro).

 

 

Artur Bober 

  • Adam Królikiewicz. Pierwszy polski medalista olimpijski (brąz), Igrzyska Olimpijskie Paryż 1924 (koń Picador).

  • Reprezentacja Polski w kolarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Zdobywcy srebrnego medalu na dystansie 4000 m drużynowo. Od lewej: Tomasz Stankiewicz, Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk, Józef Lange. Foto: NAC.

Polacy — medaliści olimpijscy w jeździectwie

(kliknij czerwone hiperłącze aby przejść do opisu legendy na portalu PLPJ)

OLIMPIADAMEDALMEDALISTAKONKURENCJA
XXII Igrzyska Olimpijskie – Moskwa, 1980Złoty ind.Jan KowalczykIndywidualny konkurs skoków
IX Igrzyska Olimpijskie – Amsterdam, 1928Srebrny druż.Michał AntoniewiczDrużynowy konkurs skoków
IX Igrzyska Olimpijskie – Amsterdam, 1928Srebrny druż.Kazimierz GzowskiDrużynowy konkurs skoków
IX Igrzyska Olimpijskie – Amsterdam, 1928Srebrny druż.Kazimierz SzoslandDrużynowy konkurs skoków
XI Igrzyska Olimpijskie – Berlin, 1936Srebrny druż.Zdzisław KaweckiDrużynowy Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
XI Igrzyska Olimpijskie – Berlin, 1936Srebrny druż.Henryk Leliwa-RoycewiczDrużynowy Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
XI Igrzyska Olimpijskie – Berlin, 1936Srebrny druż.Seweryn KuleszaDrużynowy Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
XXII Igrzyska Olimpijskie – Moskwa, 1980Srebrny druż.Janusz BobikDrużynowy konkurs skoków
XXII Igrzyska Olimpijskie – Moskwa, 1980Srebrny druż.Wiesław HartmanDrużynowy konkurs skoków
XXII Igrzyska Olimpijskie – Moskwa, 1980Srebrny druż.Jan KowalczykDrużynowy konkurs skoków
XXII Igrzyska Olimpijskie – Moskwa, 1980Srebrny druż.Marian KozickiDrużynowy konkurs skoków
VIII Igrzyska Olimpijskie – Paryż, 1924Brąz ind.Adam KrólikiewiczIndywidualny konkurs skoków
IX Igrzyska Olimpijskie – Amsterdam, 1928Brąz druż.Michał AntoniewiczDrużynowy Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
IX Igrzyska Olimpijskie – Amsterdam, 1928Brąz druż.Karol RómmelDrużynowy Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
IX Igrzyska Olimpijskie – Amsterdam, 1928Brąz druż.Józef TrenkwaldDrużynowy Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Olimpiady w projekcie Legendy Polskiego Jeździectwa

Igrzyska Olimpijskie, na których medale zdobywali polscy jeźdźcy i ich konie…

Olimpiady w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej

Inne Igrzyska Olimpijskie, w których startowali polscy jeźdźcy i ich konie

XVII Letnie Igrzyska Olimpijskie – Rzym 1960

Po 24 latach w olimpijskich szrankach” (1972) – Witold Domański | IO Rzym 1960 – IO Meksyk 1968

Polscy jeźdźcy na IO w latach 1912—1976” (1980) – Antoni Święcki | IO Sztokholm 1912 – IO Monachium 1972

Historia jeździectwa, cz. XXIII” (1996) – Witold Domański | IO Rzym 1960

XIX Letnie Igrzyska Olimpijskie – Meksyk 1968

Po 24 latach w olimpijskich szrankach” (1972) – Witold Domański | IO Rzym 1960 – IO Meksyk 1968

Polscy jeźdźcy na IO w latach 1912—1976” (1980) – Antoni Święcki | IO Sztokholm 1912 – IO Monachium 1972

XX Letnie Igrzyska Olimpijskie – Monachium 1972

Polscy jeźdźcy na IO w latach 1912—1976” (1980) – Antoni Święcki | IO Sztokholm 1912 – IO Monachium 1972

Przykłady powiązanych postów z naszych mediów społecznościowych (planujemy 110):