Adres: al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
Strona: https://mnk.pl/
Cyfrowe zbiory MNK: https://zbiory.mnk.pl
Facebook: https://www.facebook.com/muzeum.narodowe.krakow
Muzeum Narodowe w Krakowie jest najstarszym i największym muzeum z przymiotnikiem „narodowe” w nazwie w Polsce. Zostało powołane do życia w 1879 r. uchwałą Rady Miasta Krakowa. Do końca I wojny światowej było jedynym wielkim dostępnym dla publiczności muzeum na ziemiach polskich i do dziś pozostaje placówką o największej liczbie kolekcji, budynków i stałych galerii. Zbiory, nad którymi pieczę sprawuje Muzeum liczą ponad 900 tysięcy eksponatów, a jego misją jest upowszechnianie sztuki polskiej i zagranicznej.
Muzeum Narodowe w Krakowie obejmuje dwanaście oddziałów. Główną siedzibą jest Gmach Główny, mieszczący się przy alei 3 Maja 1, gdzie znajduje stała Galeria Rzemiosła Artystycznego.
Najstarszym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie są Sukiennice w Rynku Głównym 3, które zostały wybrane na siedzibę powstającego muzeum w 1879 r. Zaaranżowana w nich Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku jest jednym z najsłynniejszych zbiorów muzealnych w Polsce.
Publikacje:
„Koń w malarstwie i rzeźbie polskiej” (1913)
Katalog ilustrowany wystawy w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w Krakowie: „Koń w malarstwie i rzeźbie polskiej”. Wydanie drugie, lipiec 1913.
„Kossakowie” (1986) – Zespół redakcyjny
Album opowiadający o twórczości rodziny Kossaków, wydany przez Muzeum Narodowe w Krakowie w 1986 roku.
„Galeria sztuki polskiej XIX wieku” [fragmenty] (2010) – MNK
Fragmenty albumu wydanego w 2010 przez Muzeum Narodowe w Krakowie.
„Piotr Michałowski 1800-1855” (2000) – Muzeum Narodowe w Krakowie
Album przypominający dzieła największego polskiego malarza romantycznego, Piotra Michałowskiego powstały z okazji jego 200 rocznicy urodzin.
Wybrane eksponaty:
Opracowania:
„Błoto, błoto i … konie!” (2021) – Urszula Kozakowska-Zaucha
Opis najbardziej monumentalnego dzieła Józefa Chełmońskiego.