MECENAS GŁÓWNY W ROKU 2023

Jacqueline Badger Mars

Całe życie związana z jeździectwem, Jacqueline Badger Mars jest właścicielką farmy specjalizującej się w uprawach organicznych oraz w treningu i hodowli koni. Małżeństwo O’Connor (David i Karen) —złoci, srebrni i brązowi medaliści olimpijscy reprezentujący USA w WKKW—startowali i trenowali na koniach Pani Jacqueline Mars w jej dwóch ośrodkach w Plains w stanie Virginia i w Ocali na Florydzie. 

Emerytowana Vice Prezydent Mars, Inc.—odpowiedzialna za rozwój i marketing nowych produktów spożywczych. Nieugięta we wspieraniu grup działających na rzecz ochrony środowiska i terenów zielonych. Adwokat praw kobiet, ich dostępu do edukacji i zatrudnienia w sektorze biznesu. Konserwacja i ochrona zabytków jest życiową pasją Jacqueline Mars, która jest aktywnie zaangażowana w następujące projekty historyczne w USA: Mount Vernon, Monticello, Montpellier, Biblioteka Kongresu, Narodowe Archiwa i Obszar Dziedzictwa Narodowego znany jako „The Journey Through the Hallowed Ground”.

Żarliwa promotorka sztuk pięknych — Prezes Emeryt Narodowej Opery w Waszyngtonie, Sekretarz Kennedy Center, członek zarządu National Museum of Women in the Arts oraz Vice Prezes National Sporting Library & Museum.

PARTNERZY PROJEKTU

MIASTO KRAKÓW

Kraków to miasto o tysiącletniej historii, dawna siedziba królów polskich i stolica kraju, a dzisiaj jedna z ważniejszych europejskich metropolii. Krakowskie Stare Miasto jest wyjątkową skarbnicą dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytków, które reprezentują niemal wszystkie style architektoniczne – od średniowiecza po czasy współczesne. 

Miasto Kraków to miejsce urodzin i spoczynku wielu Legend Polskiego Jeździectwa (kliknij), o których wiele materiałów można znaleźć w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej.

POLSKI KLUB WYŚCIGÓW KONNYCH

Działa na rzecz rozwoju i promocji wyścigów konnych oraz doskonalenia hodowli koni. Wydaje pozwolenia na organizowanie wyścigów konnych, kierowanie stajnią wyścigową oraz licencje dla sędziów, trenerów, jeźdźców czy powożących. Ustala warunki rozgrywania gonitw i kontroluje ich przestrzeganie.

POLSKI ZWIĄZEK JEŹDZIECKI

Organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów, sędziów i działaczy polskiego jeździectwa, jak również lekarzy weterynarii związanych z jeździectwem.

POLSKI ZWIĄZEK HODOWCÓW KONI

Celem PZHK jest m.in.: reprezentowanie interesów i ochrona praw hodowców koni, nadzór i kontrola nad sprawami organizacyjnymi i merytorycznymi Związków i Sekcji oraz doskonalenie hodowli i chowu koni.

„Hodowca i Jeździec” – magazyn przeznaczony nie tylko dla miłośników hodowli koni w Polsce.

Patronat honorowy

Małgorzata Kidawa-Błońska

Absolwentka Wydziału Filozofii i Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, marszałek Senatu XI kadencji.

(kliknij)

Marek Sawicki

Polski polityk i inżynier rolnik, poseł na Sejm II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX i X kadencji. W latach 2007–2012 i 2014–2015 minister rolnictwa i rozwoju wsi, marszałek senior Sejmu X kadencji.

(kliknij)

Piotr Zgorzelski

Polski samorządowiec, nauczyciel i polityk, w latach 2010–2011 starosta płocki, poseł na Sejm VII, VIII, IX i X kadencji, od 2019 wicemarszałek Sejmu IX i X kadencji.

(kliknij)

Jerzy Buzek

Profesor Nauk Technicznych. 1997-2001 poseł i prezes Rady Ministrów. 2009-2012 Przewodniczący Rady Parlamentu Europejskiego. Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2004 roku.

Ryszard Bober

Przewodniczący sejmiku kujawsko-pomorskiego (2014–2019). Senator Rzeczypospolitej Polskiej X i XI kadencji (od 2019).

Jerzy Fedorowicz

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta, poseł na sejm, senator IX i X kadencji.

Bogdan Klich

Polski polityk, lekarz i politolog. Poseł na Sejm IV kadencji (2001–2004), poseł do Parlamentu Europejskiego (2004–2007), w latach 2007–2011 minister obrony narodowej, senator VIII, IX, X i XI kadencji (od 2011).

Joanna Kluzik-Rostkowska

Minister pracy i polityki społecznej (2007), minister edukacji narodowej (2013-2015). Posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji. 

Joanna Jaśkowiak

Wielbicielka dobrej literatury. Fanka kobiet. Posłanka na sejm IX kadencji.

Czesław Czapliński

Światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi.

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Wśród celów Ministerstwa Sportu jest poprawa bazy sportowej w Polsce, upowszechnienie sportu dzieci i młodzieży czy poprawa pozycji polskich sportowców w światowym współzawodnictwie. Do celów z zakresu turystyki ministerstwa sportu należy wzmocnienie polskiej oferty turystycznej.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu. Jeden z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

Polski publiczny uniwersytet w Krakowie, najstarsza polska uczelnia, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.

Polski Komitet Olimpijski

Ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Uczelnia o profilu rolniczym i przyrodniczym w Warszawie. Jej początki sięgają 23 września 1816, kiedy utworzono Instytut Agronomiczny w miejscowości Marymont.

Biblioteka Główna SGGW w Warszawie

Jej początki są związane z księgozbiorem Kursów Przemysłowo-Rolniczych w Warszawie, który w 1918 roku został przekazany – w liczbie 5000 woluminów – Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. 

Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych

Utworzona w 1996 r. z inicjatywy rektorów państwowych poznańskich szkól wyższych.

Biblioteka Śląska w Katowicach

Wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym, jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Stanowi hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w Polsce, założone przez ks. Leopolda Jana Szersznika w roku 1802.

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Upamiętnia historię dążeń Polaków do niepodległości.

Fundacja Ośrodka KARTA

Niezależna organizacja pozarządowa, która odkrywa, chroni i upowszechnia historię widzianą z perspektywy jednostki.

Polski Klub Wyścigów Konnych

Ustala warunki rozgrywania gonitw i kontroluje ich przestrzeganie.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Najstarsza polska wyższa uczelnia artystyczna.

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Nazwana im.  pierwszego dyrektora – Jana Matejki. Założona w 1818 roku. 

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum znajdujące się w Cytadeli Warszawskiej w Warszawie. Utworzone 22 kwietnia 1920 jako Muzeum Wojska dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Jego pierwszym dyrektorem był Bronisław Gembarzewski – historyk wojskowości, muzeolog, a także wieloletni dyrektor warszawskiego Muzeum Narodowego (od 1916 do 1936).

Stanisław Galara

Wizjoner, pasjonat, rzemieślnik. Urodził się w czasach gdy szczytem technologii było radio lampowe. Dzisiaj inwestuje miliony w laboratoria badawcze i rozwój ekologicznych produktów, nowoczesnych technologii.

Maria Anna Potocka

Krytyk, kurator, teoretyk sztuki. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. 

Prof. Magdalena Fikus

Polska biolożka, biochemiczka, specjalistka w zakresie inżynierii genetycznej, profesor nauk przyrodniczych, propagatorka i popularyzatorka nauki. W 2011 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Sawka

Dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice

Marek Siudym

Popularny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy oraz instruktor jeździectwa.

Robert Woronowicz

Oficer służby stałej WP, specjalność – kawaleria reprezentacyjna. Instruktor Wyszkolenia Kawaleryjskiego. Instruktor jeździecki PZJ i rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwo.

Andrzej Szenajch

Polski aktor filmowy i teatralny, kostiumolog. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepsze kostiumy. Jeden z najwybitniejszych militarystów polskiej kinematografii.

Krystyna Rudowska

mgr inż. elektronik i informatyk, dziennikarka i realizatorka telewizyjna, autorka i twórczyni Akademickiej Telewizji Naukowej, pedagog i nauczyciel, instruktorka jazdy konnej, ekspertka UE w dziedzinie IST, propagatorka i popularyzatorka nauki. Nominowana do nagrody im. Fikusa w kategorii twórca mediów.

Maciej Petruczenko

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, felietonista, w 1991 roku nagrodzony Złotym Piórem dziennikarstwa sportowego.

Wydawnictwo ZNAK

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak – polskie wydawnictwo założone w 1959 roku w Krakowie.

Bogusław Lustyk

Wybitny, polski malarz, w którego kreatywnych pracach dominuje piękno ruchu koni.

1998 Official Kentucky Derby Artist Boguslaw Lustyk

Andre Pater

Jeden z najbardziej utalentowanych polskich artystów, specjalizujący się w malarstwie sportowym (hipika) i malarstwie rodzajowym.

2004 Breeders` Cup, 2004 Andre Pater

Patronat prawny

Kancelaria Radców Prawnych TEMIDA s.c.

Jerzy Jossé, Jerzy S. Jossé, Aleksandra Padło

Patronat medialny

Wspierają ideę

Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej

Patronat merytoryczny

Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy,

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Hanna Łysakowska, Krystyna Chmiel,

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Renata Urban,

Muzeum Sportu i Turystyki, Jerzy Dudała, Alina Sobieszak,

IPN / Przystanek Historia, Centralna Biblioteka Wojskowa

Ambasadorzy projektu

Wojciech Fortuna, Czesław Lang, Jacek Świgoń, Witold Duński, Jerzy Jakobsche, Elżbieta Perec,

Andrzej Goraus, Krystyna Kukawska, Marek Lewicki, Andrzej Opłatek

Krzysztof i Piotr Piaseccy, Longin Błachut, Marek Szewczyk, Małgorzata Pabel-Raczkowska,

Piotr Świda, Paweł Jannasz, Anna Matłoka, Jerzy Budny