MECENAS GŁÓWNY W ROKU 2023

Jacqueline Badger Mars

Całe życie związana z jeździectwem, Jacqueline Badger Mars jest właścicielką farmy specjalizującej się w uprawach organicznych oraz w treningu i hodowli koni. Małżeństwo O’Connor (David i Karen) —złoci, srebrni i brązowi medaliści olimpijscy reprezentujący USA w WKKW—startowali i trenowali na koniach Pani Jacqueline Mars w jej dwóch ośrodkach w Plains w stanie Virginia i w Ocali na Florydzie. 

Emerytowana Vice Prezydent Mars, Inc.—odpowiedzialna za rozwój i marketing nowych produktów spożywczych. Nieugięta we wspieraniu grup działających na rzecz ochrony środowiska i terenów zielonych. Adwokat praw kobiet, ich dostępu do edukacji i zatrudnienia w sektorze biznesu. Konserwacja i ochrona zabytków jest życiową pasją Jacqueline Mars, która jest aktywnie zaangażowana w następujące projekty historyczne w USA: Mount Vernon, Monticello, Montpellier, Biblioteka Kongresu, Narodowe Archiwa i Obszar Dziedzictwa Narodowego znany jako „The Journey Through the Hallowed Ground”.

Żarliwa promotorka sztuk pięknych — Prezes Emeryt Narodowej Opery w Waszyngtonie, Sekretarz Kennedy Center, członek zarządu National Museum of Women in the Arts oraz Vice Prezes National Sporting Library & Museum.

PARTNERZY PROJEKTU

TOR WYŚCIGÓW KONNYCH SŁUŻEWIEC / KANAT

Oddany został do użytku w czerwcu 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej, i do dziś zachwyca wspaniałą modernistyczną architekturą i wszechobecną zielenią. 

“KANAT” to wyścigowy magazyn Toru Służewiec, w którym znajdziecie ciekawe wywiady i opinie dotyczące gonitw koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej w Polsce.

Wyścigi Konne. Wrocław / FOLBLUT

Zaprojektowany przez R. Jurgensa z Hamburga. Oddany do użytku w 1907 roku w 75 rocznicę istnienia Śląskiego Związku Hodowców Koni i Wyścigów Konnych. Najnowsza historia wrocławskich Partynic zaczęła się 1 września 2013 roku a w 2022 padł rekord frekwencji w dniu wyścigowym – 21 000 widzów.

„Folblut. Magazyn o wyścigach” to oficjalnie zarejestrowany przez Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, tytuł prasowy.

Patronat honorowy

Marszałek Senatu RP – prof. Tomasz Grodzki

Profesor nauk medycznych, senator IX i X kadencji, od 2019 marszałek Senatu X kadencji.

Jerzy Buzek

Profesor Nauk Technicznych. 1997-2001 poseł i prezes Rady Ministrów. 2009-2012 Przewodniczący Rady Parlamentu Europejskiego. Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2004 roku.

Czesław Czapliński

Światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi.

Stanisław Galara

Wizjoner, pasjonat, rzemieślnik. Urodził się w czasach gdy szczytem technologii było radio lampowe. Dzisiaj inwestuje miliony w laboratoria badawcze i rozwój ekologicznych produktów, nowoczesnych technologii.

Zakład Narodowy im. Ossolińskich

Polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu. Jeden z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej

Polski Klub Wyścigów Konnych

Ustala warunki rozgrywania gonitw i kontroluje ich przestrzeganie, działa na rzecz rozwoju i promocji wyścigów konnych oraz doskonalenia hodowli koni. Reprezentuje Polskę w międzynarodowych organizacjach wyścigowych, prowadzi księgi stadne dla koni czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej, prowadzi specjalistyczne szkolenia.

Biblioteka Śląska w Katowicach

Wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym, jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w Polsce, założone przez ks. Leopolda Jana Szersznika w roku 1802.

Muzeum Niepodległości w Warszawie

Upamiętnia historię dążeń Polaków do niepodległości.

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Najstarsza polska wyższa uczelnia artystyczna.

Polski Związek Hodowców Koni

Organizacja, której tradycja sięga 1895 roku. Działa jako związek rolniczych zrzeszeń branżowych, zrzesza okręgowe lub wojewódzkie Związki Hodowców Koni o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz Związki Rasowe lub Użytkowe o zasięgu większym niż jedno województwo.

Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych

Utworzona w 1996 r. z inicjatywy rektorów państwowych poznańskich szkól wyższych.

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Nazwana im.  pierwszego dyrektora – Jana Matejki. Założona w 1818 roku. 

Polski Związek Jeździecki

Organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów, sędziów i działaczy polskiego jeździectwa, jak również lekarzy weterynarii związanych z jeździectwem. PZJ jest obecnie jedyną polską oficjalną organizacją jeździecką uznawaną przez Polski Komitet Olimpijski i Międzynarodowy Komitet Olimpijski, należącą jednocześnie od 1928 do Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI).

Joanna Kluzik-Rostkowska

Minister pracy i polityki społecznej (2007), minister edukacji narodowej (2013-2015). Posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji. 

Maria Anna Potocka

Krytyk, kurator, teoretyk sztuki. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. 

Joanna Jaśkowiak

Wielbicielka dobrej literatury. Fanka kobiet. Posłanka na sejm IX kadencji.

Prof. Magdalena Fikus

Polska biolożka, biochemiczka, specjalistka w zakresie inżynierii genetycznej, profesor nauk przyrodniczych, propagatorka i popularyzatorka nauki. W 2011 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Sawka

Dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice

Robert Woronowicz

Oficer służby stałej WP, specjalność – kawaleria reprezentacyjna. Instruktor Wyszkolenia Kawaleryjskiego. Instruktor jeździecki PZJ i rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwo.

Jerzy Fedorowicz

Aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta, poseł na sejm, senator IX i X kadencji.

Andrzej Szenajch

Polski aktor filmowy i teatralny, kostiumolog. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepsze kostiumy. Jeden z najwybitniejszych militarystów polskiej kinematografii.

Krystyna Rudowska

mgr inż. elektronik i informatyk, dziennikarka i realizatorka telewizyjna, autorka i twórczyni Akademickiej Telewizji Naukowej, pedagog i nauczyciel, instruktorka jazdy konnej, ekspertka UE w dziedzinie IST, propagatorka i popularyzatorka nauki. Nominowana do nagrody im. Fikusa w kategorii twórca mediów.

Maciej Petruczenko

Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, felietonista, w 1991 roku nagrodzony Złotym Piórem dziennikarstwa sportowego.

Wydawnictwo ZNAK

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak – polskie wydawnictwo założone w 1959 roku w Krakowie.

Bogusław Lustyk

Wybitny, polski malarz, w którego kreatywnych pracach dominuje piękno ruchu koni.

1998 Official Kentucky Derby Artist Boguslaw Lustyk

Andre Pater

Jeden z najbardziej utalentowanych polskich artystów, specjalizujący się w malarstwie sportowym (hipika) i malarstwie rodzajowym.

2004 Breeders` Cup, 2004 Andre Pater

Patronat prawny

Kancelaria Radców Prawnych TEMIDA s.c.

Jerzy Jossé, Jerzy S. Jossé, Aleksandra Padło

Patronat medialny

Wspierają ideę

Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej

Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, Wydawnictwo ASP w Krakowie, Galmet Sp. z o.o. Sp. K.

Ambasadorzy projektu

Jacek Świgoń, Witold Duński, Jerzy Jakobsche, Elżbieta Perec, Andrzej Goraus,

Krystyna Kukawska, Marek Lewicki, Andrzej Opłatek

Krzysztof i Piotr Piaseccy, Longin Błachut, Marek Szewczyk, Małgorzata Pabel-Raczkowska,

Piotr Świda, Paweł Jannasz, Anna Matłoka, Jerzy Budny

Patronat merytoryczny

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Hanna Łysakowska, Krystyna Chmiel,

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Portal Napoleon.org.pl, Renata Urban,

Muzeum Sportu i Turystyki, Jerzy Dudała, Alina Sobieszak,

IPN / Przystanek Historia, Centralna Biblioteka Wojskowa