MECENAS GŁÓWNY W ROKU 2023
Jacqueline Badger Mars
Całe życie związana z jeździectwem, Jacqueline Badger Mars jest właścicielką farmy specjalizującej się w uprawach organicznych oraz w treningu i hodowli koni. Małżeństwo O’Connor (David i Karen) —złoci, srebrni i brązowi medaliści olimpijscy reprezentujący USA w WKKW—startowali i trenowali na koniach Pani Jacqueline Mars w jej dwóch ośrodkach w Plains w stanie Virginia i w Ocali na Florydzie.
Emerytowana Vice Prezydent Mars, Inc.—odpowiedzialna za rozwój i marketing nowych produktów spożywczych. Nieugięta we wspieraniu grup działających na rzecz ochrony środowiska i terenów zielonych. Adwokat praw kobiet, ich dostępu do edukacji i zatrudnienia w sektorze biznesu. Konserwacja i ochrona zabytków jest życiową pasją Jacqueline Mars, która jest aktywnie zaangażowana w następujące projekty historyczne w USA: Mount Vernon, Monticello, Montpellier, Biblioteka Kongresu, Narodowe Archiwa i Obszar Dziedzictwa Narodowego znany jako „The Journey Through the Hallowed Ground”.
Żarliwa promotorka sztuk pięknych — Prezes Emeryt Narodowej Opery w Waszyngtonie, Sekretarz Kennedy Center, członek zarządu National Museum of Women in the Arts oraz Vice Prezes National Sporting Library & Museum.
PARTNERZY PROJEKTU
TOR WYŚCIGÓW KONNYCH SŁUŻEWIEC / “KANAT”
Oddany został do użytku w czerwcu 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej, i do dziś zachwyca wspaniałą modernistyczną architekturą i wszechobecną zielenią.
“KANAT” to wyścigowy magazyn Toru Służewiec, w którym znajdziecie ciekawe wywiady i opinie dotyczące gonitw koni pełnej krwi angielskiej i czystej krwi arabskiej w Polsce.
Wyścigi Konne. Wrocław / “FOLBLUT”
Zaprojektowany przez R. Jurgensa z Hamburga. Oddany do użytku w 1907 roku w 75 rocznicę istnienia Śląskiego Związku Hodowców Koni i Wyścigów Konnych. Najnowsza historia wrocławskich Partynic zaczęła się 1 września 2013 roku a w 2022 padł rekord frekwencji w dniu wyścigowym – 21 000 widzów.
„Folblut. Magazyn o wyścigach” to oficjalnie zarejestrowany przez Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, tytuł prasowy.
Patronat honorowy
Marszałek Senatu RP – prof. Tomasz Grodzki
Profesor nauk medycznych, senator IX i X kadencji, od 2019 marszałek Senatu X kadencji.
Jerzy Buzek
Profesor Nauk Technicznych. 1997-2001 poseł i prezes Rady Ministrów. 2009-2012 Przewodniczący Rady Parlamentu Europejskiego. Poseł do Parlamentu Europejskiego od 2004 roku.
Czesław Czapliński
Światowej sławy artysta fotograf, dziennikarz i autor filmów dokumentalnych, urodzony w 1953 roku w Łodzi.
Stanisław Galara
Wizjoner, pasjonat, rzemieślnik. Urodził się w czasach gdy szczytem technologii było radio lampowe. Dzisiaj inwestuje miliony w laboratoria badawcze i rozwój ekologicznych produktów, nowoczesnych technologii.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich
Polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu. Jeden z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej
Polski Klub Wyścigów Konnych
Ustala warunki rozgrywania gonitw i kontroluje ich przestrzeganie, działa na rzecz rozwoju i promocji wyścigów konnych oraz doskonalenia hodowli koni. Reprezentuje Polskę w międzynarodowych organizacjach wyścigowych, prowadzi księgi stadne dla koni czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej, prowadzi specjalistyczne szkolenia.
Biblioteka Śląska w Katowicach
Wojewódzka biblioteka publiczna o statusie naukowym, jednostka kultury Samorządu Województwa Śląskiego. Gromadzi, opracowuje i udostępnia różnorodne zbiory, ze szczególnym uwzględnieniem piśmiennictwa dotyczącego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego oraz nauk społecznych i humanistycznych.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Jedno z najstarszych muzeów publicznych w Europie Środkowej i najstarsze muzeum publiczne w Polsce, założone przez ks. Leopolda Jana Szersznika w roku 1802.
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Upamiętnia historię dążeń Polaków do niepodległości.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Najstarsza polska wyższa uczelnia artystyczna.
Polski Związek Hodowców Koni
Organizacja, której tradycja sięga 1895 roku. Działa jako związek rolniczych zrzeszeń branżowych, zrzesza okręgowe lub wojewódzkie Związki Hodowców Koni o zasięgu co najmniej wojewódzkim oraz Związki Rasowe lub Użytkowe o zasięgu większym niż jedno województwo.
Poznańska Fundacja Bibliotek Naukowych
Utworzona w 1996 r. z inicjatywy rektorów państwowych poznańskich szkól wyższych.
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Nazwana im. pierwszego dyrektora – Jana Matejki. Założona w 1818 roku.
Polski Związek Jeździecki
Organizacja zrzeszająca zawodników, trenerów, sędziów i działaczy polskiego jeździectwa, jak również lekarzy weterynarii związanych z jeździectwem. PZJ jest obecnie jedyną polską oficjalną organizacją jeździecką uznawaną przez Polski Komitet Olimpijski i Międzynarodowy Komitet Olimpijski, należącą jednocześnie od 1928 do Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI).
Joanna Kluzik-Rostkowska
Minister pracy i polityki społecznej (2007), minister edukacji narodowej (2013-2015). Posłanka na Sejm VI, VII, VIII i IX kadencji.
Maria Anna Potocka
Krytyk, kurator, teoretyk sztuki. Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie.
Joanna Jaśkowiak
Wielbicielka dobrej literatury. Fanka kobiet. Posłanka na sejm IX kadencji.
Prof. Magdalena Fikus
Polska biolożka, biochemiczka, specjalistka w zakresie inżynierii genetycznej, profesor nauk przyrodniczych, propagatorka i popularyzatorka nauki. W 2011 r. odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Jerzy Sawka
Dyrektor Wrocławskiego Toru Wyścigów Konnych – Partynice
Robert Woronowicz
Oficer służby stałej WP, specjalność – kawaleria reprezentacyjna. Instruktor Wyszkolenia Kawaleryjskiego. Instruktor jeździecki PZJ i rekreacji ruchowej ze specjalnością jeździectwo.
Jerzy Fedorowicz
Aktor teatralny i filmowy, reżyser, poeta, poseł na sejm, senator IX i X kadencji.
Andrzej Szenajch
Polski aktor filmowy i teatralny, kostiumolog. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepsze kostiumy. Jeden z najwybitniejszych militarystów polskiej kinematografii.
Krystyna Rudowska
mgr inż. elektronik i informatyk, dziennikarka i realizatorka telewizyjna, autorka i twórczyni Akademickiej Telewizji Naukowej, pedagog i nauczyciel, instruktorka jazdy konnej, ekspertka UE w dziedzinie IST, propagatorka i popularyzatorka nauki. Nominowana do nagrody im. Fikusa w kategorii twórca mediów.
Maciej Petruczenko
Dziennikarz „Przeglądu Sportowego”, felietonista, w 1991 roku nagrodzony Złotym Piórem dziennikarstwa sportowego.
Wydawnictwo ZNAK
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak – polskie wydawnictwo założone w 1959 roku w Krakowie.
Bogusław Lustyk
Wybitny, polski malarz, w którego kreatywnych pracach dominuje piękno ruchu koni.
1998 Official Kentucky Derby Artist Boguslaw Lustyk
Andre Pater
Jeden z najbardziej utalentowanych polskich artystów, specjalizujący się w malarstwie sportowym (hipika) i malarstwie rodzajowym.
2004 Breeders` Cup, 2004 Andre Pater
Patronat prawny
Kancelaria Radców Prawnych “TEMIDA” s.c.
Jerzy Jossé, Jerzy S. Jossé, Aleksandra Padło
Patronat medialny
Wspierają ideę
Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej