Historia Jeździectwa

– Rozwój jazdy konnej na przestrzeni wieków, oczami uznanych hipologów –

(…) koń towarzyszył i będzie nadal towarzyszył człowiekowi, choć obecnie raczej jako koń wierzchowy. Poważnie wzrosło zainteresowanie jeździectwem na świecie z uwagi na olimpiady, mistrzostwa świata, mistrzostwa kontynentalne oraz puchary w konkurencji skoków i ujeżdżenia, nie mówiąc już o licznych konkursach rangi międzynarodowej dla amazonek i jeźdźców różnej kategorii wiekowej. Powszechny jest pęd do jazdy konnej tylko dla celów rekreacyjnych. (…)

Tak zaczyna się seria artykułów pt. Historia Jeździectwa, jednego z założycieli czasopisma “Koń Polski” oraz autora w Polskiej Cyfrowej Biblioteki Jeździeckiej, śp. Witolda Domańskiego

Jeździectwo to wspólnota hodowli koni, wyścigów sportu i rekreacji. To przyjaźń, partnerstwo i wzajemny szacunek. W dawnych wiekach konie były niezastąpioną częścią naszego życia, czy to w gospodarstwie, w transporcie, a co najbardziej teraz boli, w celach wojennych.

Współcześnie kierując się dobrostanem koni używane są one do celów sportowych, wyścigowych i rekreacyjnych. Dzięki temu mogą być podziwiane nie tylko w ogrodach zoologicznych ale również na hipodromach i torach wyścigowych całego świata.

Poniżej prezentujemy wybrane utwory uznanych hipologów, poświęcone historii jeździectwa w Polsce i na świecie.

Artur Bober, były reprezentant Polski i trener kadry narodowej w WKKW. 

Witold Domański

Działacz jeździecki, dziennikarz, jeden z założycieli pisma „Koń Polski”. Czytaj więcej…

“Historia Jeździectwa”

Seria trzydziestu sześciu artykułów Witolda Domańskiego, które ukazały się w czasopiśmie Koń Polski, w latach 1989-1998.

Przykłady powiązanych postów z naszych mediów społecznościowych: