Działacz jeździecki, dziennikarz, ostatni z założycieli pisma „Koń Polski”.
Z Polskim Związkiem Jeździeckim był związany od roku 1955, kiedy to wszedł w skład zarządu Sekcji Jeździeckiej działającej przy Głównym Urzędzie Kultury Fizycznej. Komórka ta nadzorowała odradzający się sport jeździecki w Polsce i była odpowiednikiem PZJ. Ten ostatni formalnie został reaktywowany dopiero na fali popaździernikowej odwilży, w 1957 roku. Wówczas Witold Domański został wybrany do zarządu PZJ i zasiadał w nim przez kilka kadencji, aż do roku 1969.
Potem jego związki z jeździectwem byty mniej formalne, ale jeszcze do 2004 r. działał w Kapitule Odznaczeń PZJ. Sam został w 2002 r. odznaczony Wielką Honorową Złotą Odznaką PZJ.
Starsi miłośnicy jeździectwa pamiętają Witolda Domańskiego jeszcze z dwóch innych ról. Z racji znajomości języków obcych, w latach 50. i 60. często pełnił rolę szefa ekipy podczas wyjazdów polskich zawodników na zawody zagraniczne. Z tych samych względów często bywał spikerem na zawodach międzynarodowych rozgrywanych w Polsce.
Ponad 20 lat był związany z „Przeglądem Sportowym”. Etatowym pracownikiem tej gazety był w latach 1956-1975, ale po przejściu na emeryturę jeszcze długo z nią współpracował. Przez wiele lat był de facto jedynym dziennikarzem w Polsce zajmującym się sportami konnymi i znającym się na nich. Ale był znawcą nie tylko jeździectwa. Przez wiele lat zajmował się także hokejem na lodzie, zarówno jako dziennikarz, jak i działacz. Przez kilka kadencji był w zarządzie Polskiego Związku Hokeja na Lodzie i piastował różne funkcje, z sekretarzem generalnym i wiceprezesem tego Związku włącznie.
Szczególne związki łączyły Witolda Domańskiego z „Koniem Polskim”. Był jednym z założycieli tego pisma. Należał do grupy inicjatywnej, która pod wodzą generała Ksawerego Floryanowicza, ostatniego dowódcy 1. Warszawskiej Dywizji Kawalerii, „wychodziła” pozwolenie na wydanie jednorazowego wydawnictwa. Zostało ono z inicjatywy Witolda Domańskiego nazwane „Koń Polski”. Tę historię red. Domański barwnie opisał na 35-lecie pisma (KP nr 1/2001). Tak zwany numer zerowy KP ukazał się w 1965 r., a nad jego przygotowaniem i wydaniem czuwał czteroosobowy komitet redakcyjny z Nim w składzie. Gdy od 1966 r. „Koń Polski” zaczął się ukazywać regularnie, red. Domański przez wiele lat zasiadał w komitecie redakcyjnym (1966-1972), a także zasilał go swoimi tekstami. Z czasem Jego związki z KP się rozluźniły, ale autorem pozostał prawie do końca. W latach 90. KP drukował Jego „Historię jeździectwa” (40 odcinków!), a ostatni większy tekst ukazał się w roku 2002 (KP nr 4) pod wszystko mówiącym tytułem „Z płk. Karolem Rómmlem niedokończone rozmowy”.
Dlaczego „wszystko co końskie, nie było obce” Witoldowi Domańskiemu? Odpowiedź na to pytanie leży w przedwojennej przeszłości. Był bowiem zawodowym oficerem artylerii. Po śmierci matki porzucił studia na Politechnice i zaciągnął się do wojska. Wybrał podchorążówkę artyleryjską w Toruniu, a po jej skończeniu służył w 26. Pułku Artylerii Lekkiej (PAL) w Skierniewicach. Jak każdy podchorąży tej broni musiał się nauczyć jeździć konno. Jeszcze w podchorążówce, jak i później, podczas służby w pułku, miał konia służbowego, ale miał i sportowego, na którym brał udział w konkursach hipicznych.
Po wybuchu wojny w 1939 r. 25-letni wówczas podporucznik przeszedł ze swoim PAL-em szlak bojowy, który zakończył się bitwą nad Bzurą. Za udział w niej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.
19 września trafił do niewoli niemieckiej. Następnych 5 lat spędził w oflagach, większość w Woldenbergu (dziś Dobiegniewo). Nie zmarnował tego czasu. Postanowił się uczyć języka angielskiego, co potem bardzo mu się przydało w życiu.
W 1945 roku, po ewakuacji obozu uciekł z kolumny marszowej i wrócił do Warszawy. Zgłosił się do wojska i służył w 59. zapasowym pułku artylerii w Toruniu. Jednak Jego postawa (prawdomówność) oraz ziemiańskie pochodzenie spowodowały, że został z wojska usunięty już w lutym 1946 r. Być może to pozwoliło Mu uniknąć gorszego losu, jaki spotykał przedwojennych oficerów w Ludowym Wojsku Polskim w latach 1949-56. Swoje wojskowe losy barwnie opisał w książce „Z koroną i bez”, którą kilka lat temu wydała Oficyna Wydawnicza Ajaks.
Po zdjęciu munduru chwytał się różnych zajęć. Był m. in. nauczycielem angielskiego i matematyki w szkole rolniczej, inspektorem w Ministerstwie Rolnictwa, redaktorem PWRiL-u. Już w 1948 r. chciał zostać dziennikarzem, jednak ankieta personalna (siostra w Argentynie, brat w Londynie, gdzie został po rozwiązaniu oddziałów gen. Maczka), sprawiała, że Jego starania były odrzucane. Dopiero po odwilży w 1956 r. został przyjęty do „Przeglądu Sportowego”.
Jakim człowiekiem był Witold Domański? Przede wszystkim pogodnym, życzliwie nastawionym do innych, wiecznym optymistą. Był bardzo towarzyski, całe życie udzielał się na różnych polach, m.in. w ostatnich latach działał w Stowarzyszeniu „Woldenberczyków”. Kiedy choroba uniemożliwiła Mu mówienie, nie odseparował się od świata zewnętrznego. Porozumiewał się z nim pisząc. Do ostatnich dni pisał listy i wiele ich otrzymywał. O Jego towarzyskości świadczyła też liczba żegnających Go na cmentarzu. Salwą honorową pożegnało Go też wojsko.
Tekst na podstawie wspomnień Pana Marka Szewczyka
“Odszedł Witold Domański” (2008)
Publikacje w PCBJ:
„Najsilniejszy klub w Europie” (1967) – Witold Domański
Artykuł Witolda Duńskiego poświęcony klubowi jeździeckiemu CWKS Legia Kozielska.
„Mistrzowie XIX Olimpiady” (1969) – Witold Domański
Witold Domański krótko podsumowuje i omawia zwycięzców konkurencji jeździeckich z IO Meksyk 1968.
„Z płk. K. Rómmlem niedokończone rozmowy” (2002)
Opracowanie Witolda Domańskiego na podstawie jego rozmów z płk. Karolem Rómmlem z lat 60. XX wieku.
„Historia jeździectwa, cz. I” (1989) – Witold Domański
Pierwsza część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Od Starożytności po XIX wiek.
„Historia jeździectwa, cz. II” (1989) – Witold Domański
Druga część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Narodziny nowoczesnego jeździectwa.
„Historia jeździectwa, cz. III” (1989) – Witold Domański
Trzecia część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1900 – 1910 rok.
„Historia jeździectwa, cz. IV” (1989) – Witold Domański
Czwarta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Narodziny Pucharu Narodów (1909 – 1912 r.).
„Historia jeździectwa, cz. V” (1990) – Witold Domański
Piąta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Igrzyska Olimpijskie w Berlinie w 1916 r. nie odbyły się.
„Historia jeździectwa, cz. VI” (1990) – Witold Domański
Szósta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Olimpiada w Antwerpii.
„Historia jeździectwa, cz. VII” (1990) – Witold Domański
Siódma część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Powstanie Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej.
„Historia jeździectwa, cz. VIII” (1991) – Witold Domański
Ósma część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Pięciolecie polskich sukcesów.
„Historia jeździectwa, cz. IX” (1991) – Witold Domański
Opracowanie Witolda Domańskiego poświęcone IX Letnim Igrzyskom Olimpijskim, Amsterdam 1928.
„Historia jeździectwa, cz. X” (1992) – Witold Domański
Dziesiąta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Mistrzostwa Polski, IO Los Angeles.
„Historia jeździectwa, cz. XI” (1992) – Witold Domański
Jedenasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1933 – 1936 rok. Jeździectwo w Irlandii. IO Berlin.
„Historia jeździectwa, cz. XII” (1992) – Witold Domański
Dwunasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Ostatnie lata przedwojenne.
„Historia jeździectwa, cz. XIII” (1993) – Witold Domański
Trzynasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Lata 1940-1950.
„Historia jeździectwa, cz. XIV” (1993) – Witold Domański
Czternasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1948 – 1949 rok.
„Historia jeździectwa, cz. XV” (1993) – Witold Domański
Piętnasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1950 – 1951 rok.
„Historia jeździectwa, cz. XVI” (1994) – Witold Domański
Szesnasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok 1952.
„Historia jeździectwa, cz. XVII” (1994) – Witold Domański
Siedemnasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok 1953.
„Historia jeździectwa, cz. XVIII” (1995) – Witold Domański
Osiemnasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1954 – 1955 rok.
„Historia jeździectwa, cz. XIX” (1996) – Witold Domański
Dziewiętnasta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok 1956.
„Historia jeździectwa, cz. XX” (1996) – Witold Domański
Dwudziesta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok 1957.
„Historia jeździectwa, cz. XXI” (1996) – Witold Domański
Dwudziesta pierwsza część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok 1958.
„Historia jeździectwa, cz. XXII” (1996) – Witold Domański
Dwudziesta druga część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok 1959.
„Historia jeździectwa, cz. XXIII” (1996) – Witold Domański
Dwudziesta trzecia część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rzym 1960.
„Historia jeździectwa, cz. XXIV” (1996) – Witold Domański
Dwudziesta czwarta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Poolimpijskie zmiany… 35 lat temu.
„Historia jeździectwa, cz. XXV” (1997) – Witold Domański
Dwudziesta piąta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1962 r. Ostatnie Mistrzostwa FEI.
„Historia jeździectwa, cz. XXVI” (1997) – Witold Domański
Dwudziesta szósta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok 1963. Dobra passa.
„Historia jeździectwa, cz. XXVII” (1997) – Witold Domański
Dwudziesta siódma część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1964 r. – Olimpiada pod wulkanem.
„Historia jeździectwa, cz. XXVIII” (1997) – Witold Domański
Dwudziesta ósma część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1965 r. Sukcesy Mariana Babireckiego i Volta.
„Historia jeździectwa, cz. XXIX” (1997) – Witold Domański
Dwudziesta dziewiąta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok wirusa, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy – 1966.
„Historia jeździectwa, cz. XXX” (1997) – Witold Domański
Trzydziesta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok Jana Kowalczyka – 1967.
„Historia jeździectwa, cz. XXXI” (1998) – Witold Domański
Trzydziesta pierwsza część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1968 r. Świetnie w Aachen, marnie w Meksyku
„Historia jeździectwa, cz. XXXII” (1998) – Witold Domański
Trzydziesta druga część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. 1969 r. Zaprzęgi zyskują akceptację.
„Historia jeździectwa, cz. XXXIII” (1998) – Witold Domański
Trzydziesta trzecia część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok Amazonek – 1970.
„Historia jeździectwa, cz. XXXIV” (1998) – Witold Domański
Trzydziesta czwarta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Rok przedolimpijski – 1971.
„Historia jeździectwa, cz. XXXV” (1998) – Witold Domański
Trzydziesta piąta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Olimpiada w żałobie.
„Historia jeździectwa, cz. XXXVI” (1998) – Witold Domański
Trzydziesta szósta część serii artykułów Witolda Domańskiego poświęconych historii jeździectwa. Przedolimpijski egzamin – 1973 rok.
„Polacy w Pucharach Narodów, 1923-1982” (1982) – W. Domański
Wyczerpujące opracowanie autorstwa Witolda Domańskiego poświęcone występom Polaków w konkursach Pucharu Narodów (lata 1923-1982).
„Polscy jeźdźcy na olimpiadach” (1968) – W. Domański, B. Skulicz
Artykuł Witolda Domańskiego i Bronisława Skulicza poświęcony występowi polskich jeźdźców na Igrzyskach Olimpijskich w latach 1912-1968.
„Dlaczego nas nie ma w czołówce jeździeckiej?” (1965)
Rozważania Witolda Domańskiego na temat stanu polskiego jeździectwa w okresie powojennym.
„Prezes PZJ o naszym jeździectwie” (1968) – Witold Domański
Wywiad Witolda Domańskiego z Prezesem PZJ o stanie polskiego jeździectwa w 1968 roku.
„Racot — Warszawa — Olsztyn” (1969) – Witold Domański
Wspomnienie o trzech międzynarodowych imprezach jeździeckich, które odbyły się w 1969 roku – WKKW w Racocie, CHI w Warszawie i CHIO w Olsztynie.
„Po 24 latach w olimpijskich szrankach” (1972) – Witold Domański
Artykuł Witolda Domańskiego poświęcony startom polskich jeźdźców w Igrzyskach Olimpijskich.
„Ostatni Mohikanin” (1995) – Witold Domański
Rozmowa Witolda Domańskiego z Michałem Gutowskim na temat Jego przeżyć podczas Olimpiady w Berlinie, 1936.
„Konno po medale” (1976) – Witold Domański
Historia polskich medali olimpijskich w jeździectwie (oraz samych startów do 1976), w rozbudowanym opracowaniu Witolda Domańskiego.
„Adam Królikiewicz (wspomnienie)” (1966) – Witold Domański
Wspomnienia Witolda Domańskiego o Adamie Królikiewiczu.
„Marian Babirecki” (1966) – Witold Domański
Artykuł Witolda Domańskiego o Marianie Babireckim.