Biblioteka Witolda Pruskiego

– publikacje związane z osobą Pana prof. Witolda Pruskiego w PCBJ oraz powstający w SGGW Warszawa – spis Jego zbiorów hipologicznych –

Mecenasi:

Jedyny w swoim rodzaju prywatny zbiór hipologiczny. Prof. Witold Pruski tworzył go przez całe swoje życie. Na mocy testamentu przekazana została Bibliotece SGGW. Spadkobierca Witolda Pruskiego upoważnił Polską Cyfrową Bibliotekę Jeździecką do upamiętniania pracy i życia Profesora.

Fizyczne egzemplarze publikacji dostępne będą do wypożyczenia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytut Nauk o Zwierzętach ul. Ciszewskiego 81, 02-787 Warszawa.

W bliskiej współpracy z Panem Pawłem Jannaszem (prawny spadkobierca Pana Profesora), prowadzimy starania aby wszystkie dzieła znajdujące się w zbiorach Witolda Pruskiego były dostępne dla wszystkich przez ich zdigitalizowanie i udostępnienie w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej

 

Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o prof. Witoldzie Pruskim w Projekcie Legendy Polskiego Jeździectwa.

 

Witold Pruski, profesor zwyczajny nauk rolniczych w Polskiej Akademii Nauk, uznany hipolog i polski kronikarz hodowli koni. Fot. L. Suchcicki.

Wybrane publikacje związane z osobą prof. Witolda Pruskiego w zbiorach PCBJ:

„Bakcyl bibliofilski, który tkwił w mej naturze, a który znalazł korzystne warunki rozrostu dzięki zapędom naukowym, rozbudzonym we mnie przez prof. R. Prawocheńskiego, powodował, że już jako student zacząłem kompletować całkiem poważną bibliotekę. (…)
Nabywanie książek i ich czytanie dawało mi jakąś specyficzną radość z pogłębiania swej wiedzy i poczucie należycie obranego stylu życia. (…) Pamiętam, jakiej doznawałem rozkoszy w 1921 r. gdy kupiłem z dużym wyrzeczeniem się innych potrzeb życiowych 3-tomową książkę Mariana Czapskiego „Historią powszechna konia”, wydaną w Poznaniu w 1874 r. (…)
Obecnie biblioteka moja liczy 1894 pozycji katalogowych w około 2000 wolumenach. Z tego książek i czasopism hipologicznych jest 816, o jeździe konnej i sportach 80, humanistycznych 499, rolniczych i zootechnicznych 427 i przyrodniczych 72. (…)
Będąc już u schyłku życia i sięgając myślą wstecz stwierdzić mogę, że kolekcjonowanie biblioteki dało mi nie tylko wielką pomoc w pracy zawodowej i pisarskiej, ale przysporzyło ponadto wielu szczęśliwych chwil umilających życie Zalecam więc tę pasję — zwłaszcza młodemu pokoleniu.”

 

 

Część z powyższych publikacji znajdziesz w naszej Bibliotece (kliknij)…

 

Zinwentaryzowany zbiór biblioteki Witolda Pruskiego w SGGW:

– prace trwają –

Przykłady powiązanych postów z mediów społecznościowych: