Urodził się w Wiedniu w 1915 roku. Od dzieciństwa był związany z rolnictwem dzięki ojcu, który w owym czasie administrował majątkiem Dzieduszyckich w Zarzeczu.

Jego dorosłe życie było konsekwencją dziecięcych wyborów. W Janowie Podlaskim pojawił się po raz pierwszy w 1937 r. zbierając materiały do uniwersyteckiej pracy dyplomowej, po której obronie został rok później zastępcą szefa janowskiej stadniny.

Podczas wojny ewakuował stado przed Niemcami na wschód. Po 17 września i natarciu Rosjan – wrócił na zachód. Był świadkiem w Janowie grabieży koni przez Rosjan. Za okupacji niemieckiej pracował jako masztalerz, odbudowując stado z ocalałych koni. W 1944 czekała Go kolejna ewakuacja, na zachód. Wrócił do Polski z ostatnim transportem koni w 1946 r.

Pod koniec lat 50. XX w., został dyrektorem Stadniny Koni w Janowie Podlaskim.

Jesienią 1969 r. doprowadził do zorganizowania pierwszej w Polsce aukcji koni arabskich.

Wielki talent hodowlany w połączeniu ze żmudną codzienną pracą, sumiennością i poczuciem obowiązku, których też wymagał od innych, sprawiły, że wyhodowane przez Niego konie odnosiły sukcesy na pokazach hodowlanych, torach wyścigowych i hipodromach w Polsce i na świecie. Na triumf wychowanków Andrzeja Krzyształowicza składają się:

  • 22 tytuły czempionów Polski,
  • zwycięstwa w czempionatach USA, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Belgii, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kanady, Brazylii,
  • wygrane gonitwy 19 razy Derby, 17 Oaks, 18 Nagroda Porównawcza, 18 Nagroda Janowa, 2 Międzynarodowa Nagroda Europy,
  • złoty medal olimpijski w skokach przez przeszkody.

Pełnił funkcję dyrektora SK Janów Podlaski przez 35 lat, aż do emerytury.


Publikacje w PCBJ: