Marek Trela (ur. w 1953 roku w Warszawie), lekarz weterynarii, specjalista chorób koni.

Dyplom lekarza weterynarii otrzymał w 1978 roku po skończeniu studiów na Wydziale Weterynaryjnym SGGW w Warszawie i w tym samym roku podjął pracę w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii w Białej Podlaskiej jako kierownik Weterynaryjnego Punktu Specjalistycznego przy Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. W dniu 1 stycznia 1995 r. został wiceprezesem Zarządu Stadniny Koni Janów Podlaski Sp. z o.o., odpowiedzialnym za hodowlę zwierząt, a 1 stycznia 2000 r. – prezesem Zarządu.

Sport jeździecki zaczął uprawiać w wieku 14 lat, trenując w sekcji jeździeckiej Legii Warszawa przy ul. Kozielskiej. Startował w konkursach skoków i WKKW do około połowy swoich studiów weterynaryjnych.

Zakończenie kariery sportowej nie spowodowało rozstania z końmi, a jedynie zmieniło rodzaj kontaktu z nimi. Praktyka weterynaryjna w janowskiej stadninie wymagała specjalizacji w rozrodzie, chirurgii i ortopedii, czego efektem było uzyskanie tytułu specjalisty chorób koni. Praktykę weterynaryjną przerwała decyzja o zajęciu się hodowlą, która była skutkiem obietnicy, danej wcześniej odchodzącemu na emeryturę ówczesnemu dyrektorowi i hodowcy Andrzejowi Krzyształowiczowi. Praca z tym wielkim hodowcą była niekończącą się lekcją hodowli koni, a niebywała pamięć, obowiązkowość i erudycja Dyrektora powodowały, że była to jednocześnie ogromnie przyjemna lekcja.


Publikacje w PCBJ: