Promotorzy: Lucyna i Tomasz Gołąb

„Moja droga do sztuki wiodła nie poprzez środowisko artystyczne, kontakt z historią sztuki – fascyjancja tym co przeżywałem, co mnie otaczało, stwarzała od najwcześniejszych lat dzieciństwa potrzebę wewnętrzną rysowania, malowania. Miałem wtedy przed oknami plac koszarowy Pułku Artylerii Lekkiej, w którym służył mój ojciec Michał. Chłonąłem życie koszar, koniowiązy, pojenie koni, komendy, od czasu do czasu ćwiczenia baterii pełne ekspresji, chrzęst dział, wyjazdy pocztu honorowego z trąbką…”

(…)”Przed przystąpieniem do malowania obrazu długo obmyślam jego koncepcję. W tym czasie elementy tematu muszą ułożyć się w odpowiadający mi kształt i odpowiednią barwę. Szukam w plenerze realiów, które mogą wzbogacić ten pierwotny zamysł. Nie chcę utracić zbyt wiele z efektów, jakie daje każde przemijające zjawisko. Często czuję potrzebę malowania w bezpośrednim kontakcie z tematem, nie lubię mówić nie widząc. Moja praca to ciągłe i nieustanne dokonywanie wyboru…”

LUDWIK MACIĄG (1920-2007)

Przejdź do wpisu o artyście w Legendach Polskiego Jeździectwa (kliknij)


Powiązane materiały w Polskiej Cyfrowej Bibliotece Jeździeckiej:

Ludwiku, o Tobie i dla Ciebie cz. 1 | FILM

Pierwsza część rozmowy kustosz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Pani Aleksandry Czapskiej, ze Stanisławem Bajem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – na temat Jego przyjaciela i nauczyciela, Ludwika Maciąga.

Czytaj dalej…

Ludwiku, o Tobie i dla Ciebie cz. 2 | FILM

Druga część rozmowy kustosz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Pani Aleksandry Czapskiej, ze Stanisławem Bajem, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – na temat Jego przyjaciela i nauczyciela, Ludwika Maciąga.

Czytaj dalej…


Wybrane prace: