Absolwentka Wydziału Zootechnicznego SGGW oraz Podyplomowego Studium Muzealniczego przy Instytucie Historii Sztuki UW. Starszy kustosz, kierowniczka Działu Hipologii w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, kierowniczka Działu ds. Hipodromu w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Oddział Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Do przejścia na emeryturę kuratorka i autorka wszystkich stałych ekspozycji o tematyce „końskiej” w MŁiJ. Kuratorka, autorka i współautorka kilkudziesięciu wystaw czasowych, w tym zagranicznych. Napisała m.in. książki „Jeźdźcy olimpijscy” i „Dziękuję ci koniu” (zapraszając do współpracy licznych koniarzy).
W ostatnich latach zajmowała się stroną merytoryczną dwóch cyklów spotkań: „O koniu w Polsce” i „Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego”. Po każdym ukazała się broszura, której jest współautorką lub autorką:
Językowi wodze puścić: „Koń polski” dzisiaj
Polak, Węgier, dwa bratanki: Udział Węgrów w konkursach na hipodromie w Łazienkach Królewskich
Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego, część 1 – Berlin 1936, skoki przez przeszkody: Janusz Komorowski – oficer, jeździec, trener oraz Polska ekipa z Berlina – skoki przez przeszkody
Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego, część 2 – Berlin 1936, Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego: autorka całości.
Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego, część 3 – Amsterdam 1928: Oficerowie, sportowcy, olimpijczycy
Publikowała m.in. w periodykach: „Muzealnictwo”, „Hodowca i Jeździec”, „Informator MŁiJ”, „Koń Polski” i „Wokół Koni”. Była redaktorką naczelną dwóch ostatnich. Redagowała wydawnictwa muzealne, podręczniki jeździeckie.
Stara się propagować humanitarny stosunek do zwierząt, potrzebę ochrony środowiska i ekologię, promować znaczenia konia w historii i kulturze polskiej, europejskiej, światowej. Przez wiele lat prowadziła zajęcia edukacyjne uzupełniające wiedzę szkolną nie tylko o zagadnienia ściśle hipologiczne, ale i przyrodnicze, biologiczne, techniczne i historyczne.
Z kilku wyróżnień, najbardziej ceni: odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Laur Złotego Podkowiaka, przyznany przez środowisko „koniarskie” za całokształt działań promujących kulturę w środowisku „końskim” i konie jako element kultury oraz Złotą Honorową Odznakę Jeździecką PZJ.
Instruktor rekreacji ze specjalnością jeździectwo. Ogromnie ceni przyjaźń i zaufanie ludzi i koni, zwłaszcza końskich emerytów. Lubi stworzenia mądre i piękne wewnętrznie.
Publikacje w PCBJ:
„Cały czas idę do przodu” (1997) – Hanna Łysakowska
Wywiad, w którym Hanna Łysakowska rozmawia z Bogusławem Lustykiem na temat wyjazdu do USA oraz dalszego rozwoju Jego twórczości.
„Jak Leon Kon przywiózł z Rosji do Polski włoską…” (2003)
Artykuł poświęcony Leonowi Kon, praktykowi i teoretykowi maneżowej szkoły jazdy, który trenował kolejne ekipy olimpijskie: Paryż 1924 r., Amsterdam 1928 r., Berlin 1936 r., Rzym 1960 r.
„Jedna szkoła jazdy, różne losy” (2019) – Hanna Łysakowska
Opracowanie Pani Hanny Łysakowskiej na temat polskich olimpijczyków w jeździectwie (IO Amsterdam 1928).
„Jeźdźcy olimpijscy” (2000) – Hanna Łysakowska
Historia polskich startów olimpijskich w konkurencjach hippicznych.
„Magnat, poeta, awanturnik, patriota” (2002) – Hanna Łysakowska
Barwna i tajemnicza postać Wacława hr. Rzewuskiego, w krótkiej rozprawce Hanny Łysakowskiej.
„Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego, część I” (2018) – Hanna Łysakowska
Katalog wydany przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa opisujący historię polskiej reprezentacji w skokach przez przeszkody, podczas IO Berlin 1936.
„Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego, część II” (2019) – Hanna Łysakowska
Katalog wydany przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa opisujący historię polskiej reprezentacji w WKKW, podczas IO Berlin 1936.
„Polscy jeźdźcy olimpijscy okresu międzywojennego, część III”
Katalog wydany przez Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa opisujący historię polskiej reprezentacji w WKKW, podczas IO Amsterdam 1928.
„Wyścigi, trzy epoki (2022) – H. Danielewicz, H. Łysakowska
Pan Henryk Danielewicz (1907-2004) na prośbę Pani Hanny Łysakowskiej porównuje trzy epoki polskich wyścigów.
„Zdzisław Dziadulski…” (2020) – Hanna Łysakowska
Biografia Zdzisława Dziadulskiego, autorstwa Hanny Łysakowskiej.
„Zofia Raczkowska” (2003) – Hanna Łysakowska
Rozmowa Hanny Łysakowskiej z Zofią Raczkowską z 2003 roku.